Represálie v rokoch 1944 – 1945
Po vypuknutí Slovenského národného povstania vstúpili na územie Slovenskej republiky rôzne zložky nemeckej brannej a represívnej moci. Represálií voči vojenským osobám, povstalcom a civilnému obyvateľstvu sa dopúšťali príslušníci Wehrmachtu, SS, Pohotovostnej skupiny H (Einsatzgruppe H), bezpečnostnej polície SIPO a bezpečnostnej služby SD. Na okupovanom území vznikli úradovne Pohotovostnej skupiny bezpečnostnej polície SIPO a bezpečnostnej služby SD v Bratislave, Nitre, Trenčíne, Ružomberku a v Banskej Bystrici. V daľších lokalitách vznikali tzv. oporné body (Stutzpunkt).
Pohotovostná skupina H mala právo k tzv. zvláštnemu zaobchádzaniu, mala právo bez súdneho vyšetrovania a rozsudku posielať ľudí do koncentračných táborov, alebo ich aj na mieste usmrtiť.
Z uvedených vojenských skupín sa po potlačení SNP najvýraznejšie podieľalo na represáliach voči Rómom Einsatzkommando 14, sídliace v Banskej Bystrici. V jeho rámci sa na represáliach zúčastňovali najmä príslušníci oporných bodov v Banskej Bystrici, Zvolene a v Žiline.
Teror voči Rómom vykonávali daľšie jednotky. Vo Svätom Kríži nad Hronom to boli príslušníci SS z bojovej skupiny Schill. V Tisovci príslušníci 18.divízie SS Horst Wesel. V Slatine brigáda Dirlewanger a 14.divízia SS tzv.Haličská. Na represáliach sa podieľali tiež ozbrojené skupiny zložené z Karpatských Nemcov, tzv. Heimatschutz, príslušníci Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy a žandári.
Väčšina represívnych akcií voči Rómom sa uskutočňovala od novembra 1944 do januára 1945. Pravdepodobne prvým miestom kde boli zavraždení Rómovia bola Kvetnica v okrese Poprad. 15.septembra 1944 tu bolo zavraždených sedem osôb.
Represálie najviac postihli Rómov na tzv. povstaleckom území. Z geografického hľadiska môžeme vymedziť lokality v okolí Hnúšte, Tisovca, v oblasti Banskej Bystrice a Horehronia. Daľšie lokality sa nachádzajú v okolí Zvolena, Detvy, Lovinobane, Krupiny, Svätého Kríža nad Hronom, od Kremnice smerom k turčianskemu regiónu. Ojedinele sa uskutočnili aj na Považí, Záhorí a v humenskom regióne.
Dôvodom pre represálie bolo aktívne pôsobenie Rómov medzi partizánmi, stačilo však aj podozrenie zo spolupráce. Rómovia boli popravovaní na mieste: tak tomu bolo v Čiernom Balogu, vo Svätom Kríži nad Hronom, v Motyčkách - osade Štubňa. V mnohých prípadoch boli násilne deporotvaní a zavraždení na masových popraviskách v Kremničke, Nemeckej, Kováčovej a na židovskom cintoríne vo Zvolene. Najviac rómskych obetí bolo z obce Ilija pri Banskej Štiavnici, Čierneho Balogu, Tisovca, Lutily a Krupiny.
- 15.september 1945
V obci Kvetnica bolo zavraždených 7 Rómov.
- koniec septembra 1944
Príslušníci zvláštneho komanda Einsatzkommanda 27 na okraji obce Spišská Teplica zastrelili neznámeho Róma.
- 6.október 1944
Obec Valaská Belá prepadlo Einsatzkomando 14 z Prievidze. Z obce odvliekli 13 Rómov, ktorí boli popravení v Škrípovskej doline.
- začiatok októbra 1944
Nemecké policajné zložky a nemecká domobrana zajali v obci Sklenné niekoľko ľudí podozrivých z napomáhania partizánom. Medzi popravenými boli aj dvaja miestni Rómovia.
- 17. október 944
Po obvinení z pomoci partizánom bolo 23 Rómov v Kríži nad Hronom zaživa upálených.
- začiatok novembra 1944
Viac ako 40 Rómov z Lutily bolo odvlečených z dediny. O niekoľko dní boli popravní na cintoríne v Dolnom Turčeku.
- 14. november 1944
V obci Čierny Balog v údolí Jegorovo bolo zadržaných niekoľko desiatok olašských Rómov z Neresnice pri Zvolene. Všetci muži boli zastrelení a ženy s deťmi zaživa upálené. O deň neskôr podobným spôsobom zavraždili ďalšiu skupinu a vypálili rómsku osadu na Pustôm. O život prišlo viac ako 60 Rómov.
- 17.november 1944
Príslušníci Pohotovostnej Hlinkovej gardy zaistili v Krupine 34 rómskych mužov vo veku 14 – 60 rokov. Ich životy vyhasli na masovom popravisku v Kremničke.
- 20. november 1944
Rómovia z Tisovca uverili provokatérom, vydávajúcim sa za partizánov, na čo doplatili svojimi životmi. Muži boli postrieľaní, ženy a deti našli smrť v Kremničke. Celkový počet obetí bol 48 popravených.
- 20.november 1944
Do obce Hriňová vtrhli príslušníci Einsatzkommanda 14. Po prehliadke obydlí zajali 2 rómskych mužov, ktorí boli neskôr popravení.
- 22.november 1944
Z obce Ilija bolo 111 rómskych mužov, žien a detí odvlečených do Kremničky. Ich životy vyhasli na masovom popravisku.
- koniec novembra 1944
Nemeckí vojaci vtrhli do dediny Polomka. Pri prenasledovaní partizána zastrelili 14 ročného rómskeho chlapca. Miestnu rómsku osadu vypálili.
- november 1944
V obci Motyčky v osade Štubňa upálili nemeckí vojaci asi 20 Rómov.
- november 1944
V obci Sásová bolo zajatých a neskôr popravených 5 rómskych mužov a 3 ženy.
- 8. december 1944
Pre spoluprácu s partizánmi bolo 15 mužov, starších ako 14 rokov, z osady v Dúbravách odvlečených a neskôr zastrelených na zvolenskom cintoríne.
- december 1944
Na železničnej trati neďaleko Detvy explodoval vlak, zo sabotáže boli obvinení 4 rómski muži. Neskôr boli popravení na židovskom cintoríne vo Zvolene.
- marec 1945
V obci Motyčky v osade Jergaly zavraždili nemeckí vojaci 11 Rómov.
Záujem o tému v posledných rokoch prináša čoraz viac poznania aj do zložitej doby na sklonku druhej svetovej vojny. Počet lokalít, v ktorých došlo k fyzickej likvidácii sa podarilo rozšíriť a dnes vieme, že k obetiam na životoch došlo aj v Lopeji (4 rómske obete), Ľubietovej (1 usmrtený Róm), Podlaviciach, odkiaľ boli odvlečené tri Rómky, ktoré zahynuli v Kremničke. K obetiam na ľudských životoch došlo aj v obci Jakub (3 rómske obete), Skubíne (4 zavraždení), Hájnikoch (2 rómske obete), Bartošovej Lehote (3 usmertení Rómovia).
Archívy uvádzajú nezvestných Rómov aj v obci Dolné Hámre a Jastrabá.
Doposiaľ neznámy počet usmrtených rómskych obetí bol aj v Babinej, Ihráči a Pohorelá. Na cintoríne v Zvolene našlo miesto svojho skonu aj asi 11 odvlečených Rómov z Podkriváňa – Dolnej Bzovej.
Výpočet lokalít,v ktorých došlo k perzekúciám rómskych komunít a k fyzickej likvidácii Rómov určite nie je konečný. Postupne sa nachádzajú ďalšie pramene, ktoré hovoria o neuveriteľnej porobe, utrpení a bolesti, ktorej bola rómska populácia, žijúca na Slovensku, na sklonku vojny vystavená.
V povojnových rokoch po celom Slovensku na pamiatku obetí vznikali pamätníky a pietne miesta. Na rómske obete sa pozabudlo a na Slovensku boli doposiaľ iba 4 pamätníky, pripomínajúce jednotlivé vyvraždené komunity. Ani tie však neniesli v sebe informáciu, že sú postavené na pamäť rómskych obetí.