Inminorita.sk

A+ A A-

Nezabudnite!

V roku 2005 z iniciatívy Ministerstva kultúry SR vznikla pracovná skupina, ktorá sa podieľala na príprave projektu Ma bisteren! Realizátorom projektu sa stalo Slovenské národné múzeum a občianske združenie In minorita z Bratislavy.

Cieľom projektu bolo v prvej fáze zrealizovať niekoľko pamätných informačných tabúľ/ objektov, osadených priamo na miestach súvisiacich s porobou a utrpením Rómov počas vojny.

  • Banská Bystrica – Pietna sieň Pamätníka SNP – slávnostné odhalenie sa konalo pri príležitosti Medzinárodného dňa spomienky na holocaust Rómov, 2. augusta 2005.
  • Lutila - lokalita z ktorej v decembri 1944 bolo deportovaných viac ako 40 miestnych Rómov neskôr popravených na cintoríne v Dolnom Turčeku. Pietny akt sa konal 15. decembra 2005.Autori pamätníka sú Ladislav Čisárik ml. a Alexander Reindl
  • Nemecká – v tamojšej vápenke počas vojny dochádzalo k hromadnému popravám. Medzi obeťami boli aj Rómovia. Pietny akt sa konal 15. decembra 2005. Autori pamätníka sú akademickí sochári Jaroslava a Ján Šickovci, kované prvky boli vyrobené v kováčskej dielni Róberta Riga v Dunajskej Lužnej.
  • Hanušovce nad Topľou – v rokoch 1941 – 43 bolo v meste sídlo sústavy východoslovenských pracovných útvarov, v ktorých boli internovaní predovšetkým rómski muži. Pietny akt sa konal 17. februára 2006. Autori pamätníka sú Ladislav Čisárik ml. a Alexander Reindl
  • Zvolen - na židovskom cintoríne v masových hroboch boli pochované obete represálií, medzi nimi aj Rómovia z neďalekých dedín. Pietny akt sa konal 8. apríla 2006. Autori pamätníka sú akademickí sochári Jaroslava a Ján Šickovci, kované boli vyrobené v kováčskej dielni Róberta Riga v Dunajskej Lužnej.
  • Slatina – na miestnom cintoríne sa nachádza masový hrob. V roku 1944 bolo takmer 60 tamojších Rómov brutálne zavraždených nemeckou armádou. Lokalita ležala na hranici tzv. slovenského štátu a vojnového Maďarského štátu. – pietny akt sa konal Pietny akt sa konal 22. decembra 2006. Autorom pamätníka je akademický sochár Norbert Kelecsényi. Kované prvky boli vyrobené v kováčskych dielňach v Dunajskej Lužnej.
  • Dubnica nad Váhom –V areály ZVS Holding, a.s., sa nachádza cintorín s 26 pochovanými zo zaisťovacieho tábora. Pietny akt sa konal 23. februára 2007. Autorom pamätníka je akademický sochár Ján Šicko. Kovaný plot vyrobil umelecký kováč Pavol Rác.

Zvolen

V roku 2006 z iniciatívy tamojších Rómov vznikli pamätníky v Dunajskej Strede a Čate.

Nemenej dôležitým cieľom bolo podnietiť spoločenskú diskusiu na túto tému a informovať verejnosť o základnej faktografii. Súčasťou prvej pietnej slávnosti v Múzeu SNP v Banskej Bystrici bolo aj otvorenie tejto výstavy. V roku 2005 ju mohli vidieť návštevníci v Múzeu židovskej kultúry v Bratislave; v roku 2006 v Hanušovciach nad Topľou, vo Vrútkach, vo Zvolene, v Košiciach, v Dunajskej Strede a opätovne v Bratislave. V roku 2007 bola výstava reinštalovaná v Múzeu rómskej kultúry v Brne a v galérii Mestského úradu Praha 7. Súčasťou výstavy v jednotlivých mestách boli aj prednášky pre žiakov a učiteľov doplnené premietaním dokumentárnych filmov.
Sumarizácii poznatkov a dosiahnutých výsledkov bolo venované colloquium Nepriznaný holocaust Rómov, ktoré sa uskutočnilo v júni 2006 v Bratislave. Jedným z výstupov podujatia je aj zborník Nepriznaný holocaust, Rómovia v rokoch 1939 – 1945.

V spolupráci so spoločnosťou Atarax z Košíc vznikol aj rovnomenný dokumentárny film Ma bisteren!, ktorý spracováva očité svedectvá Rómov zo Slovenska, ktorí prežili hrôzy druhej svetovej vojny.

V nadchádzajúcom období realizátori projektu pripravujú sprístupnenie ďalších informácií približujúcich smutnú kapitolu novodobých rómskych dejín a tiež odhalenie pamätnej tabule na mieste zaisťovacieho tábora v Komárne.

 

banner historia

banner 2

banner spominame

© Inminorita.sk 2013, all rights reserved